367 slov, čas čítania: 2 minúty. /
Jedným z veľkých mýtov je, že fotovoltaika v zime nedokáže generovať dostatok elektriny. Skutočnosť je však iná – aj keď je v zime menej slnečného svetla, chladné počasie solárnym panelom prospieva. A môže dokonca zvýšiť ich účinnosť až o 20 % v porovnaní s horúcim počasím.
Nižšia slnečná aktivita je čiastočne kompenzovaná chladom. Priaznivý efekt má aj sneh, ktorý odráža svetlo na panely, čím ich výkon ešte zvyšuje. Zima teda nemusí znamenať nefunkčnosť solárnych panelov, ale aj tak je potrebné počítať s nižšou produkciou energie.
Solárne panely vytvoria najmenej elektriny od decembra do februára, keď sú dni najkratšie a slnečný svit je minimálny. Tieto mesiace dokážu pokryť približne 20 % energetických potrieb priemernej domácnosti, čo je stále významné, najmä ak v zime trávime viac času doma.
Zima fotovoltaike prospieva
Účinnosť solárnych panelov v zime rastie – približne o 0,4 % na každý °C. Ako je to možné? Nízka teplota podporuje priebeh fotovoltaického javu, ku ktorému dochádza vo fotovoltaických článkoch v paneloch. Fotóny, ktoré dopadajú na fotovoltaický článok, vyrazia elektróny z obalu atómu kremíka. Elektróny sa tak dávajú do pohybu. Čím rýchlejšie sa elektróny pohybujú, tým viac elektrickej energie panely vyprodukujú. Celkový výkon panelu závisí od rozdielu energie medzi elektrónmi v kľudovom stave a v pohybe.
Pri nižších teplotách majú nehybné elektróny nižšiu energiu. Keď sú aktivované slnečným žiarením, nárast ich energie je vyšší. Preto je výkon fotovoltaických panelov v zime vyšší, než keby boli elektróny v kľudovom stave viac zahriate (a teda mali vyššiu počiatočnú energiu).
V chladnom počasí sa panely vyznačujú nižším elektrickým odporom, čo znamená, že elektronické komponenty pracujú efektívnejšie. Navyše naše solárne panely sú odolné voči extrémnym teplotám – od -40 °C do 85 °C – takže bežné zimné podmienky na Slovensku ich neohrozia.
Ďalšou výzvou v zime sú sneh, lístie a iné nečistoty,
Ako si poradiť so snehom na paneloch?
Sneh a námraza na solárnych paneloch môžu dočasne ovplyvniť ich účinnosť, no zvyčajne nejde o vážny problém. Kvalitné panely sú navrhnuté tak, aby zvládli extrémne poveternostné podmienky. Zvládnu záťaž až 5 400 Pa, čo zodpovedá 4 metrom hrubej vrstvy mokrého snehu.
Panely sa väčšinou inštalujú so sklonom 15–50°, čo v kombinácii s ich hladkým povrchom umožňuje, aby z nich sneh, lístie a iné usadeniny ľahko skĺzli. Aj keď sú panely dočasne pokryté snehom, stále môžu produkovať elektrinu zo slnečného žiarenia, ktoré preniká cez snehovú pokrývku. Panely sa pri tom mierne zahrievajú, čo podporuje odtápanie snehu a námrazy.
Sneh z panelov je možné samozrjme aj odstrániť – odporúča sa použiť penovú kefu, aby nedošlo k poškriabaniu povrchu. Vo väčšine prípadov sa sneh roztopí sám, najmä keď zasvieti slnko, pretože teplo, ktoré panely generujú, pomôže sneh roztopiť.
Fotovoltaika v zime slovo na záver
Suma sumárum, aj keď zimné mesiace prinášajú menšiu produkciu elektriny, solárne panely sú v zime stále efektívnym riešením na zníženie nákladov na elektrinu. Jasné zimné dni s odrazom svetla od snehu môžu dokonca zvýšiť výkon panelov. Fotovoltika sa preto aj v chladných mesiacoch vypláca ako udržateľné a dlhodobé riešenie pre domácnosť.